Ana Sayfa Avrupa BUZLAR ÜLKESİ İZLANDA

BUZLAR ÜLKESİ İZLANDA

2001
51
Paylaş

BUZLAR ÜLKESİ İZLANDA

İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi.

Yüzölçümüyle Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir.

Başkenti Reykjavik

Alan103.000 km²

Nüfus372.295

Resmi diliİzlandaca

 

Geçen yıl şubat ayında Enriquez   ailesi ile İzlanda turuna yazılmıştık. Fakat gitmemize 3 gün kala bir aksilik oldu ve biz tura katılamadık.

Enriquez ailesi gitti ve giderken bize bir söz verdi, dedi ki?

Ben İzlanda’ya gidiyorum ama söz sizinle tekrar gideceğim ve sizi gezdireceğim. Gidemediniz diye sakın üzülmeyin…Bütün turu ben hazırlayacağım. Dedi.

Gerçekten de,

Mükemmel bir tur hazırladı…….

Daha gitmeden, tüm biletler (Blue Lagoon dahil) alınmış konaklanacak kütük evler ve oteller, yemek yenecek restoranlar, gezilecek yerler, ayarlanmıştı.

Turumuza 3 kişi daha katıldı, böylece 7 kişi izlanda turuna başladık ….

Bu yazımda size doğası olağanüstü güzel, buzlar Ülkesi İzlanda’yı anlatacağım

Çok heyecanlıydık. Değişik bir destinasyon ve buzlar ülkesi olan bu ülkede ne ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Bu Ülke için tek bildiğimiz Hem Cennet hem de soğuğu ile cehennem olduğu idi…

İlk gece Reykjavik’e Geldik. Bu Şehirde gökkuşağı renkleri ile boyanmış çok güzel bir sokak var. Ayrıca çok meşhur bir kilisesi var: Hallgrimskirkja Kilisesi.

 

Şehri gezdikten sonra, Yemek yedik. (Balık Çorbası efsaneydi).

Dışarı çıktık. Gençler heyecanla ellerinde telefonlar ve yukarıya bakıyorlar. Bir şeyler çekiyorlar ……

Ne olduğunu anlamadan birde baktık ki? KUZEY IŞIĞI! Yemyeşil bir ışık Gökte, Muhteşem bir Görüntü.!! Çok heyecanlandık. Bir yerde okumuştum. Bir gezgin, İzlanda ‘da 10 gün Kuzey ışığı avına çıkmış ışığı göremeden geri gelmişti. Biz çok Şanslıydık herhalde …… daha İzlanda’ya ayak basar, basmaz ilk gece kuzey ışığını yakaladık. Artık geri de dönsek de gam yemem bunu yaşadık ya… bize yeterdi… Kuzey ışığını görmenin mutluluğu ile otelimizde konakladık.

 

İzlanda da şöyle bir şey anlattılar.

İzlandalılar İlişki içinde bulundukları arkadaşları ile uzaktan akraba olup olmadığına dair kontrol etmek için, telefonlarında bir uygulama var ve bu uygulamayı çok kullanıyorlar ve önemsiyorlar. Bize çok ilginç geldi. Bence nüfus az olduğu için uzaktan akraba ihtimali fazla olabilir. Bebeklerinin problemli olmaması için önceden önlem alıyor olabilirler……

Ayrıca İzlanda’da a sinek, kedi, köpek hiç görmedim. Bol At ve Uzun Tüylü beyaz koyunlar var…. Sanırım Tüyleri hiç kırpılmıyor ve mont yapımında kullanıyorlar. Dolayısıyla İZLANDA kazakları ve montları dünyaca meşhur….

İzlanda, yanardağlar, buzullar, fiyortlar, göller, ırmaklar, şelaleler ve gayzere sahip dünyanın en farklı bölgelerinden biri.

İzlanda atları

İzlanda’da yol kenarlarında birçok at görmek mümkün. İzlanda atları, kısa boyları ve güzel yeleleriyle göze çarpıyor.

Bizde yol kenarında durduk atları besledik. İzlanda atları, soğuk havaya da oldukça dayanıklı

Gullfoss Şelalesi

Bu ikonik şelale, yaz kış gürül gürül ve hızla akıyor. Hvítá nehri tarafından besleniyor ve çarpıcı bir vadinin ağzında bulunuyor. Bu gösterinin toplamda iki kademesi vardır. Bu durak her fotoğrafçının hayalidir. Her ziyaretçi, sadece doğal güzelliğini görmek için uygun zaman ayırmalıdır.

Skogafoss Şelalesi

Güney İzlanda’ya Çevre Yolu boyunca devam etmek, İzlanda’nın pitoresk şelalelerinin bir başka çarpıcı örneğidir. Bu şelale doğrudan Çevre Yolu’ndan kolayca görülebilir ve yol kenarından sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Reykjavik’ten 150 km uzaklıkta bulunan Skagofoss Şelalesi’ne günübirlik gelebilirsiniz.

Skógafoss, heybetli damlalarla ülkedeki en büyük şelalelerden biridir.  İlginç bir şekilde, Skógafoss doğrudan kıyı şeridi boyunca yer alıyor

İzlanda Çok Pahalı Bir ülke:

Örnek vermek gerekirse bir balık çorbası 380,– tl. Bir su 60 TL

Bu yüzden, daha çok konakladığımız, kütük evlerde yemek pişirip yedik, kahvaltı da aynı şekilde . Onunda ayrı bir keyfi vardı. Hep Beraber Mutfağa girmek bir şeyler hazırlamak el birliği ile bulaşık yıkamak, masa kurmak vs Yemek sonrası kahveler,sohbetler ….….Gurup Müthişti. Herkes, herkese yardım ediyordu.

 

Strokkur Geyzeri.

Gullfoss’a oldukça yakın bir konumda bulunan Geysir’e gelen turistler basınçla havaya fışkıran sıcak suyu heyecanla izliyor

İzlanda’da görülecek en ilginç noktalarda biri de Geysir. Yer altından yüzeye fışkıran sıcak sular, yaklaşık 70 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

Bizde o bölgeye gittiğimizde heyecanla suların fışkıracağı beklemeye başladık.

Gurup ile tam resim çektirirken, spontane arkamızdan sıcak su fışkırdı. Çok güzeldi.

 

İzlanda da çok sayıda kraterler var. Fakat Dünyanın gözü dedikleri en meşhur krateri:

 KERİD Volkanik Krater Gölü

 

 

Para birimi olarak İzlanda kronu kullanan, ekonomisinde, balıkçılık, alüminyum işleme ve turizmin büyük paya sahip olduğu İzlanda, dünyanın kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerinden birisi.

İzlanda’da yaşayanlar, suç oranının aşırı az olduğunu  hatta şiddet kaynaklı suç hiç olmadığını söylediler. Ülkenin daimî bir ordusu yok ve polis memurları silah taşımıyor.

Bu arada tek bir yerde bile nakit para kullanmadık. Her şeyi kredi kartı ile hallettik

Aynı şekilde, dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkelerinden olan İzlanda’nın yemek kültürü ise daha çok balık ve balık ürünleri üzerine kurulu. İzlanda mutfağında, balık ürünleri önemli yer tutuyor.

Reynisfara Lav Sütunlar

Reynisdrangar : Hem Reynisfjara Plajından hem de Vik Kasabasinda çok rahatlıkla görülen ve denizin içinden keskin bir bıçak gibi çıkan 66 metre yüksekliğindeki kayalar.

Reynisfjöru : Simsiyah volkanik kumları ile büyüleyen plaj her yıl binlerce turisti buraya çekiyor. Dalgalar ve akıntı çok güçlü. Fotoğraf çekerken çok dikkatli olun. Anlattıklarına göre fotoğraf çekerken denizde kaybolanlar olmuş.

Hálsanefshellir : Reynisfjoru Plajinda yer alan bu küçük mağaranın icinde volkanik oluşumlar var.

Buz Dağları Muhteşemdi en çok beğendiğim yerlerden biri oldu. Arada Fok Balıkları Kafalarını sudan çıkarıp sizi selamlıyorlar. Küçük Buz dağları sürekli dolaşıyor ve yer değiştiriyor. Buz dağları, Karşıdan bakıldığında, mavi beyaz bir renge bürünüyorlar

İzlanda’da en çok zorlandığım konu beldelerin İsimler oldu. Bir türlü ezberleyemediğim isimlerden biri ……..

Eyjafjallajökull Volkanı

Blue Lagoon

Herhangi bir İzlanda seyahati yapan gezgin, ülkenin en popüler turistik destinasyonundan bahsetmeden edemez.

Bu jeotermal spa, yolculuğumuzun sonu için mükemmel bir seçenekti. Canlı, sütlü mavi renkte sular hoş ve rahatlatıcı mineraller açısından insanı rahatlatıyor. Ayrıca dinlenme ve rahatlamaya odaklanan bu durak, hava inanılmaz soğukken (Blue Lagoon’da  38 derece suda) termal keyfi kesinlikle muhteşem bir  tercih ve deneyimdi ,en son gün havuzun tadına varıp bu Ülke den ayrıldık.

Bu Geziden en çok aklımda kalan ve unutmayacağım anlar, Buz dağları, fok balıkları, Fışkıran sıcak sular, Balık çorbası ve soğuk havası….

Bu Turu Hazırlayan, başarı ile tamamlayan ve bizlere keyifli bir gezi sunan, Arkadaşımız Alber ve Sara’ya teşekkürlerimle….

Paylaş
Önceki İçerikEDİRNE
Sonraki İçerikDEZAYUNO (KAHVALTI)
1954 İstanbul doğumludur. Anadolu üniversitesi işletme mezunu, evli iki çocuk ve dört torun sahibidir. Okumak, yazmak, yardım ve sosyal sorumluluk projelerinde rol almak, seyahat etmek, müzik dinlemek, opera, tiyatro, güzel sanatlar ve doğa hobileri arasındadır. Tek hayali şu an hazırlıkları devam eden anılar kitabını bitirmek ve gençlere, onlardan önce yaşayan nesillerin nasıl ve neler yaşadığını anlatmak

51 YORUM

 1. Sevgili eşime ilk yorumu ben yapmak istedim
  SUZİ cim Yazını bir solukta okudum okudukçada o anıları tekrar yaşadım
  harika bir yazı olmuş seni canıgönülden kutlarım
  durmak yok seyahatlere ve yazılara devam

 2. Farklı bir destinasyon,farklı bir coğrafya güzel bir tur olmuş.Daha nicee yeni coğrafyalarda uyanmanız dileği ile.Geze kalın.Bir Tutkudur Seyahat…

 3. Sevgili Suzi ben de yazıyı bir solukta okudum. Eminim daha yazacak bir çok detay kalmıştır. Bence soğuk ama muhakkak görülmesi gereken bir ülke …Paylaşımın gidilecek yerler konusunda çok güzel yol gösteriyor. Gezdiğiniz lokasyonları internetten bulup incelemek bile muazzam keyifliydi. Daha bir çok geziyi beraberce yaşamak ve paylaşmamız dileğiyle …Sağlıkla ve geze kalın …

 4. Suzicim çok güzel bir yazı olmuş Yaşadıklarımızı, gördüklerimizi,hissettiklerimizi tekrar yaşattın bizlere Kalemine,yüreğine sağlık
  Sen soğuk nedir görmedin 😀Gelemediğiniz Şubat turuna katılsaydın İzlanda soğuğunun ne ıolduğunu daha iyi anlardın
  Daha nice seyahatlere inşallah

 5. Ben şimdi buralara nasıl tek başıma gidicem? Çok güzel bir gezi olmuş gerçekten. Belki benimle ikinci kez gelirsiniz ne dersin😍. O ismini öğrenmekte zorlandığın yerlerin adını okuyabilmek için hecelemek zorunda kaldım. Atları, fokları, buzdağları, fışkıran suları inşallah bir gün görmek isterim, soğuk kalsın🙈. Tebrik ediyorum, yazını sanki sizinle gezmişim gibi okudum. Nice coğrafyaları gezip kaleme alman dileklerimle🙏

 6. Suzicim eline sağlık çok güzel samimi bir anlatım orası soğuk bir ülke ama senin sıcak anlatımınla gezmik olduk nice güzel seyahat hatıralarınız olsun herzaman eşinle ve biz tüm arkadaşlarla

 7. Ne güzel bir anlatım olmuş, kalemine sağlık okuması bile çok keyifliydi. Umarım bir gün tüm bu okuduğumuz yerleri görme şansımız olur.

 8. Her gezginin gezi listesinin birinci sırasında bulunan bu güzel ülke gerçekten senin anlatımınla daha da bir anlam kazanmış ..okudukça çok büyük keyif aldım ve kendimi o coğrafyada büyüleyici rengarenk kuzey ışıklarının altında buldum kaleme aldığın her makale gibi bu yazın da harikulade olmuş emeğine kalemine yüreğine sağlık daha nice güzel heyecan verici seyahatlere… geziyle kal ve de sevgiyle kal….

 9. Ne güzel anlatmışsın heycanla okudum. Etkileyici bir ülkeymiş görmek isterdim. Yer isimlerinin hiç birini de bir çırpıda okuma imkanı yokmuş gerçekten :)) Ve çok güzel anlara denk gelmissiniz Kuzey ışıkları gibi… Daha nice güzel seyahatleriniz olsun.. Bir sonraki gezi ile ilgili yazıyı merakla bekliyorum.. Sevgiyle..

 10. Yazını çok keyifle okudum Resimlerden de ne kadar güzel ve de soğuk bir ülke olduğu gayet net belli oluyor.İnşallah günün birinde bu ülkeyi gidip görmek nasip olur ama eğer oraya gidersem termalden dışarı çıkmam herhalde 😀 ha bir de kuzey ışıklarını görmek için giderim diğer yerleri de o kadar güzel anlatmışsın ki gidip gezmiş gibi oldum zaten 😊 kalemine sağlık daha nice güzel yazılar yazabileceğiniz yeni coğrafyalara gitmeniz dileğiyle ….

 11. Suzi ..ne güzel anlatmışsın.yeşil ışığı da yakalamışsınız. Albet ile gezi gerçekten farklı. İlginç bi üke.. nice güzel seyahatlere..

 12. Ne güzel yazmışsınız, kuzey ışıklarını görmek harika olmuş. Geziniz güzel deneyimlerle geçmiş. Yeni yazılarınızı da bekliyoruz. Sevgiler

 13. Harika bir yazı olmuş kaleminize sağlık…Bir gün İzlanda’ya seyahat edersem nereleri gezeceğimi bilmek ne güzel oldu 🙂 bende kuzey ışıklarını görmek istiyorum. Nice güzel seyahatleriniz olsun hep.

 14. Harika bir deneyim.cok etkilendim.kuzey ışıklarını görmek benim de hayalim.bu detaylı içten anlatım ile İzlanda kesfedilecek yerler arasına şimdiden girdi bile. Nice güzel macera dolu gezileriniz olsun.

 15. İzlanda kuzey ışıkları ,buzlar ülkesi kulağa çok hoş geliyor okurken bayıldım mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biri dedim .Yazdığınız ayrıntılı yerler ve resimleyip bizlere aksetmeniz daha da muhteşem. Bu arada ne kadar soğuk olduğunu giyimlerinizden anladim ve içim ürperdi acikcasi ama en güzeli dostlarla bir masa başında olmak yemek içmek herseyden daha önemlisi anı yasamak. Nice anı biriktirip bizimle paylaşacağınız gezi ve yazılara, yüreğinize sağlık. Bu arada İzlanda pahali dediniz bence bizim ülkemiz pahali 😉

 16. Gezginler Kulübü’nün çok gezeni, Bayan Suzi bu sefer bizi Avrupa’nın küçük ve ıssız ülkesi İzlanda’ya götürmüş. Oralara gidemesek de, soğuk seven biri olarak bu etkileyici ülkeyi görmek, deniz altındaki buzul mağaralarına hep dalmak istemişim. Kendim gidemesem de en azından güzel anı fotoğraflar ve yorumları sayesinde bu ülkeye olan merakımı bir nebze olsun giderdi. Yeni keşiflerde buluşmak üzere

 17. Merhaba Bayan Suzi;
  Çok detaylı anlatılan ülkeyi cezbedici kılan, bu güzel yazı için sizi tüm samimiyetimle tebrik ederim. Benim gibi sıcak iklim ülkeleri seven ve kuzey ülkelerine çok uzak olan birisi olarak artık İzlanda’yı görmek istiyorum, ve İzlanda bunu size borçlu 🙂

 18. EN ÇOK GİTMEK İSTEDİĞİM ÜLKELERDEN BİRİSİ OLAN İzlanda’yı OKADAR GÜZEL VE AKICI BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞSINIZ Kİ OKURKEN KENDİMİ ORADA HAYAL ETTİM ADETA.
  YENİ KEŞİFLERİNİZLE BERABER YENİ YAZILARINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM 🙂

 19. Kuzey ışıkları ayağımıza kadar gelmiş oldu. Soğuk iklimde içimizi ısıtan bir yazı olmuş kaleminize sağlık.
  Seyahatiniz bol olsun…🙏

 20. Gezmeyi ,yeni yerler görmeyi , ve öğrenmeyi seven biri olarak , bizimle seyahat ettiğiniz yerleri paylaştığınız için ve akıcı ,güzel anlatımınız için çok teşekkürler.
  Selamlar sevgiler.

 21. Bu güzel ülkeyi gezerken bizimle de paylaştığınız için çok teşekkürler.
  Çok akıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. 🙂
  Emeğinize sağlık.

 22. Canım anneannem ,sen hep sağlıkla gez, gör (benide al yanına) eğlen ,sen bir gezginsin ilerde bende senin gibi bir gezgin olmak istiyorum kaleminle ve geze kal😍💐

 23. Sevgili Suzi yazını çok keyifle okudum. Anlattığın her noktayı gözümde canlandırdım. Kalemine vede yüreğine sağlık. Başka gezilerde beraber olmak dileğiyle.

 24. Suzi abla inan bana okurken bile çok üşüdüm. çok güzel olmuş Sadece helal olsun demek istiyorum. Nice coğrafyalarda uyanman dileği ile kaleminle ve geze kal!..

 25. Suzi’cim
  Harika yazını şimdi okuma fırsatı buldum
  Seyahat yazıları insanda anlatılan ülkeyi, şehri görme arzu uyandırmalıdır. Seninki tam da öyle
  Aldım listeye
  Kalemine sağlık
  Tuna

 26. Çok ilginç bir ülkeye benziyor benim de seyahat listemde yukarı çıkmış oldu şimdi. İnşallah yakın zamanda ben de ugrarım 😁😁

 27. Suzicim yazıyı okurken bende sizinle gezmiş oldum. Cok güzel anlatmışsın. Kalemine yüreğine sağlık. Sağlık ve keyifle daha nice gezilere🙏👏👏👏👏🧿

 28. Kuzey ışıkları en çok gitmeyi istediğim yer, emeğinize , kaleminize sağlık, keyifli seyahatler dilerim… giremeden güzel bilgiler edindim, teşekkürler

 29. Suzicim okadar ilham verici ve güzel anlatmışsın ki yazıyı okur okumaz dünya haritasını açıp şöyle bir İzlandanın yerine baktım. Sonra nasıl ve ne zaman gidilebilir diye aradım.keyifli bir tur yaşamışsınız ..Hep güzel gezileriniz olması dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here