Ana Sayfa Asya İsrail

İsrail

2123
21
Paylaş

İlk Yurt dışı seyahatimi 14 yaşında İsrail’e yapmıştım. Gezginliğe ilk attığım adımlar olduğundan olsa gerek buranın gönlümdeki yeri ayrıdır. Sonra yıllar içinde 5-6 kez daha gittim. Bir çok şehrini gezdim,ancak  her gittiğimde mutlaka Tel Aviv ve Yeruşalayim’i (Kudüs) gezmek için fırsatlar yarattım. Profesyonel olarak Turizim ile uğraştığım dönemlerde defalarca tur yolladım. Bu tecrübelerimden dolayı halen İsrail’e gitmek isteyen arkadaşlarım beni arar ve program yapmamı isterler. Bu kez de sizlere bir program yapıp birlikte bir İsrail turu yapalım isterseniz.

Pegasus hava yollarından erken rezervasyon yapıldığı taktirde daha ekonomik bilet bulmak mümkün. İsrail’de oteller çok ucuz olmasa da Tel Aviv de Hayarkon caddesi üzerinde ya da ona ve sahile paralel Sfat Hayam caddesinde otel ayırtıp hareket gününü Cumartesi olarak başlatıp yola çıkalım.

Cumartesi Saat 16.00 gibi Tel Aviv Ben Gurion Hava alnından kalınacak otele varış. Yamit, Metropolitan ya da Cinema otel öncelikli tavsiye edebileceğim otellerdir.Otel yerine son zamanlarda yeni trend ev kiralama için internet sitesi airbnb.com dan istenilen bütçe ve konumda yukarıda yazdığım caddelerde otellerden daha ucuza  kiralık evler bulunabilir.Biraz dinlenip valizleri odaya bırakıldıktan sonra Rehov Dizengof caddesinden geçerek Tayelet’te sahil boyu gezdikten sonra,

Yafo’nun bir semti olan Neve Tzedek’e yürünebilir. Mesafe çok kısa olmasa da gerek sahil ve deniz manzarası gerekse hafta sonu oluşundan bir şehir romantiği gibi insanların arasına karışmak yolu kısaltacaktır.

(1887 yılında aşırı kalabalıklaşan Yafo şehrinden kaçanların kurduğu bu semt. Tel Aviv şehrinin bir parçası olmasına rağmen, şehrin kendisinden daha eski. İçinde birbirinden farklı orantıya sahip rengârenk binaları bulunduran bu semt, küçük görünmesine rağmen, kafesinden butiğine kadar her şeyi bulunduruyor. Çoğu bina, mağaza işlevini gördüğü alışveriş için ideal bir mekân. Tarih severlerin ve alışveriş tutkunlarının bir arayı geldiği bu güzel semti her yaştan gezgine tavsiye ederim.)

Buradan Yafo’ya gidip yol yorgunluğunu atıp dinlenmek için kafelerde bir şeyler bir şeyler içilebilir. Otantik lokantalarında akşam yemeği yenebilir.

Yafo, çok eski yıllardan beri içinde insanları bulunduran eski bir şehir, Tel Aviv’in güneyinde bulunuyor. Şehirde bulunan en önemli mimari eserlerden biri ise Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan görkemli saat kulesi. Bu tarih kokan şehrin tepesi ise muazzam bir Tel Aviv manzarasına ev sahipliği yapıyor.)

Pazar günü yani yolculuğun ikinci günü, kahvaltı sonrası Rh. Alenby gezilerek vitrin ve mağazalara göz atılıp, o cadde üzerindeki Tel Aviv’in en büyük Sinagogu ziyaret edildikten sonra, bu caddeye çok yakın Pazar olan Şuk Ha’karmel gezilebilir. Tüm gittiğim ülke ve şehirlerde çarşı, pazar gezmeye bayılırım. İnsanları ne yer ne içer, araştırıp inceler, buraya özgü sebze ve meyveleri varsa alıp tatmaya çalışırım.

Ya da yine bir başka Pazar olan Sarona Market gezilebilir. Sarona Market (Pazarı), Yafo tarafında İsrail’in ve genel olarak dünyanın en önemli pazarlarından biri. İçinde çeşitli yemek seçeneği bulunduran pazarda yerli ve yabancı her türden insan ve yemek bulabilmek mümkün. Peynirden ete, tatlıdan ekmeğe, sebzeye ve daha pek çok yemek seçeneği ile insanları cezbetmeyi başaran pazarlardan biri. İsrail’in ve daha pek çok ülkenin yemek kültürünün tek bir yerde toplanmış olmasını diliyorsanız, bu market sizin gibi gezgin ziyaretçiler için ideal.

Pazar ve Market gezmelerinden sonra Tel Aviv Üniversitesi kampüsündeki Diaspora Müzesi  (Beth Hakvutsot) ziyaret edilebilir. Tüm dünyaya yayılmış Yahudilerin yani Diaspora Yahudilerinin yaşam ve kültürü hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir müze. Müze ziyareti sonrası Tel Aviv’den 17 nolu otobüs ile Bat Yam sahil kentine gidilebilir. 1970’li yıllarda İstanbul’dan göç eden Türkiyeli Musevilerinin büyük bir çoğunluğunun yerleştiği şehirdir Batyam. Evlerde kafelerde, lokallerde, Türk bayrakları, Atatürk posterleri, Fenerbahçe, Galatasaray bayrakları görürseniz şaşırmayın. Buradaki kafelerde öğlen denize nazır bir şeyler yenebilir. Daha sonra bir başka sahil kenti Hertzeliya’ya geçilip akşam üstü keyfi buradaki sahil kafelerinde yapılıp güneşin batışı izlenebilir.

Akşam Tel Aviv’in Kikar Hamedina meydanında marka mağazaların vitrinlerine göz atıp, Dizengof’un kafelerinde oturup dondurma yiyerek gece sonlandırılabilir.

Pazartesi sabah erkenden Tel Aviv otobüs terminalinden ülkenin başşehri, üç Semavi dinin kalbinin attığı yer, İbranice Yeruşalayim, Türkçe Kudüs, İngilizce Jerusalem, olan şehre doğru yol alınır.

Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürer. Kudüs otobüs terminaline vardıktan sonra bir başka otobüs ile Ağlama duvarı denen Kotel’e gidilir. Burayı pazartesi sabahına bırakmamın sebebi, Yahudi dini ritüellerine göre 13 yaşına giren her erkek dinen reşit sayılır. Bu tören burada sadece Pazartesi veya Perşembe sabah saatleri yapılır. İşte bu yüzden programda Pazartesi sabahını Kudüs turuna ayırdım. Bu tören izlenip ve çevresi gezildikten sonra Kudüs’te mutlaka yapılması ve gezilmesi gereken yerler programa alınabilir.

Holokost MüzesiYad Vashem. 2. Dünya savaşında ki Soykırımı gözler önene seren bir Müzedir. Trafiğe kapalı cadde Rh. BenYehuda, Parlamento Binası, Mini İsrail (Minya Türk gibi) Arap Mahallesi, İsa’nın çarmıha gerilmeden önce geçtiği acılı yol denen Via Dolorosa, Hz. Muhammed’in Miraç’a yükseldiği Altın kubbeli Kubbet-ül Sahra, Gümüş kubbeli El Aksa Cami görülmeli. Yıkılmış ve toprak altında kalmış Kral Süleyman’ın Mabed’i için ayrıca daha evvelden randevu alınmalı.

Yahudilerin olduğu kadar, Hristiyan ve Müslümanlar için de çok özel bir şehir Yeruşalayim (Kudüs). Buradaki birkaç Rus Ortodoks soğan başlı Kilise, birkaç Katolik Şapel ya da Cami ve avlusu gezilebilir.

Kudüs yani Yeruşalayim de yukarıda belirtilen yerlerden başka; Scopus tepesinden panoramik Kudüs, Kanuni Sultan Süleyman Tarafında restore edilen eski şehir surları, İsa’nın naaşının konduğu ve mezarının bulunduğu yere Bizanslarca inşa edilen ve tüm Hristiyanlarca kutsal Holy Spulchre Kilisesi, Yahudi, Hristiyan, Müslüman Mahalleleri ziyaretinden sonra, Cardo veya Yafa kapısından eski şehirden çıkıp daha sonra yeni şehre gidilebilir. Ayrıca isterseniz 1 nolu otobüs ya da çift katlı şehir turu yapan turist otobüsü ile de şehri gezebilirsiniz.

Sabahın 7 sinden beri yollardasınız. Biraz kültürel, biraz mistik, biraz turistik bir o kadarda yorucu bir Kudüs turu sonrası akşam tekrar Tel Aviv’e döndünüz.

Rehov Şenkin caddesindeki kafe ya da bistroların birinde bir şeyler yiyip içerken İsrail’in özellikle gençlerini ve halkını yakından izleme şansınız olacak. İsraillileri tanıdıktan sonra kaktüs çiçeğinin meyvesi Sabra gibi olduklarına kanaat getireceksiniz. İlk bakışta dışı dikenli ve sert ama içini açıp yediğinizde müthiş lezzetli ve tatlı.

Salı günü Kuzey İsrail gezilebilir. Yine Tahana Markazit yani Tel Aviv otobüs terminali yada Tren İstasyonundan Haifa’ya gidilebilir. Şehre vardıktan sonra Carmel tepesine otobüs ile çıkılıp şehri kuş bakışı adeta Çamlıca tepesinden İstanbul’u izler gibi buradan Haifa panoramik olarak izlenebilir. Daha sonra Bahailerin Altın Kubbeli tapınağı ve bahçeleri gezilmeli.

Öğlen vakti bir başka Osmanlı şehri Akko’ya gidilebilir. Akka, Cezzar Ahmet Paşa Camii, Akka Kalesi, görüldükten sonra Denize sıfır harika manzaralı restoranı Abu Kristo’da öğlen yemeği yenebilir. Dönüşte isteğinize ve zamana göre bir başka sahil şehri Natanya’da şehir merkezindeki bulvardan sahile yürüyüş yapıp sahilde bir kafe de Happy Hour yapabilirsiniz.

Akşam Rishon şehrinde Dünyaca ünlü Carmel Şarap Fabrikası bünyesinde bulunan Yekev Restaurant’ta İsrail Folk Müziği eşliğinde akşam yemeği ve show izleyebilirsiniz rezervasyon yaptırmanız gerekli.

Çarşamba günü, 4 gece 5 günlük bir tur ise planladığınız, bu gün dönüş günüdür. Otelinize yakın olan sahilde, yine etraftaki yakın olan Alenby, Dizengof ya da Ben Yehuda caddelerinde gezinebilir bir kaç hatıra hediyelik eşya alıp havaalanına yollanabilirsiniz.

Yok gezinizi bir haftalık planlıyorsanız o halde bu günü yani Çarşamba gününü Rh. Benyehuda’daki Turizm acentelerinden birinden DOĞU İSRAİL TURU alabilirsiniz.(Arava Çölü üzerinden dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz/Tuz Gölü bölgesine gidebilirsiniz.)Yam Ha’melah yani Tuz gölünde yüzme ve dinlenme olanağı bulabilirisiniz

Daha sonra buradan Roma/Herod Krallığı egemenliğinde bulunan Yahudilerin Romalılara karşı direndikleri ve daha sonra topluca intihar ettikleri Masada  Tepesi’ne teleferikle çıkabilir, burada arkeolojik kazılar, Herod Sarayı, Sinagog ve hamamlar görebilirsiniz. Ölü denizde bulunan minerallerden elde edilen ve dünyaca ünlü Ahava Kozmetik Ürünleri’nin bulunduğu Oasis’i bu dağın eteklerindeki kozmetik dükkanında satılmaktadır. Bazı turlar Tevrat rulolarının bulunduğu Qumran Mağaralarına da götürebilirler.

Perşembe günü ise yine aynı caddedeki yani Rh .Benyehuda’daki turizm acentelerinin birinden KUZEY DOĞU İSRAİL TURU alabilirsiniz.  Hz. İsa’nın gençliğinin geçtiği Nazareth/Nasıra Şehri, burada Church of Annunciation Müjde Kilisesi ziyareti, panoramik Nazareth Şehri gezisi sonrası Tiberias Şehrine geçiş panoramik Tiberias, Galillee Denizi/Taberya Gölü, Şeria Nehri/Jordan River, Hz. İsa’nın vaftizci Yahya tarafından vaftiz edildiği Yardenit gezildikten sonra daha sonra buradan 1967 yılındaki 6 günlük İsrail/Arap savaşı sonrası Suriye’den ilhak edilen stratejik Golan Tepeleri ziyaret edilebilir.

Tur sonrası Tiberias şehrine 30 kilometre uzaklıktaki İsrail’in kolektif yaşamını sergileyen ve ilk yerleşim birimleri olarak kabul edilen Kibbutz Ein Gev ziyaret edilip Kibbutzlar hakkında bilgi alınabilir.

 

Cuma günü dönüş programı yaptıysanız, yukarıda da belirtiğim gibi Tel Aviv deki son bir kaç saatinizi alış veriş ile geçirip zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Zaman ve bütçeniz el veriyor ve pazara kadar kalır tatilimi biraz daha uzatır bir kaç yer daha görüp öyle dönerim derseniz, o zaman programınıza İsrail’in en güney noktası, Kızıl Deniz’e sahili olan otelleri, lagünü, vahşi batıyı anımsatan Westworld’u, Dolfinaryumu ile harika tatil şehri Eilat’a gitmenizi tavsiye ederim. Otobüs ile yaklaşık 4 saat uçak ile yarım saatte varabileceğiniz hele Scuba yani tüple dalışa meraklı iseniz, burası harika bulunmaz bir cennet.

Eilat’ta ki otellerde geçireceğiniz zaman dinlemenize de vesile olacaktır.

Dilim döndüğünce, tecrübe ve deneyimlerimi sizlerle paylaşarak, Ortadoğu’nun bu gizemli ülkesini tanıtıp gezdirmeğe çalıştım. En yakın zamanda bir başka coğrafyanın başka ülke ve şehirlerinde buluşmak ümidi ile Mustafa Balbay’ın dediği gibi “Geze Kalın”

Bir Tutkudur Seyahat…

Paylaş
Önceki İçerikKazablanka-Marakeş-Essaouria
Sonraki İçerikMünih – Saarbücken – Nürnberg
1957’de İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında önce çevreyi tanıyarak gezgin olma yolunda adımlar atarken, ortaokul yıllarında ilk ciddi yurt dışı gezisini gerçekleştirmesiyle seyahat onda bir tutkuya dönüştü. Askerlik sonrası profesyonel hayatına başladığı tekstil sektörü ile beraber yurtdışı gezileri de artmaya başladı. Çıktığı bu gezileri ölümsüzleştirmek adına eline aldığı makinesiyle amatörce çektiği fotoğraflarla birçok sergiye katıldı ve ödüller kazandı. 2000’li yılların başında arkadaşlarının ve yakın çevresinin de teşviki ile Turizm Sektöründe uzun yıllar acentecilik yaptı. Bu yıllarda Türkiye Gezginler Kulübü ile tanıştı ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu. Emekli olduktan sonra farklı kurumlarda İdari Yönetici olarak görev aldı. 30 yılı aşkın zamandır “Sinagog İlahileri Korosu Şefliği” yapmakta ve korosuyla birçok kez yurtiçi ve yurtdışı konserlerine ayrıca bazı televizyon ve radyo programlarına katılmaktadır. 2005’ den bu yana gazete ve dergilerde “Gezi ve Yemek Kültürü Yazıları” yayımlanmaya devam etmektedir. 2020 yılı itibarı ile 34 ülke 105 şehir gezip görmüş, fotoğraflamıştır. Evli ve iki kız babası aynı zamanda bir erkek torun sahibidir. Seyahatlerini eşiyle birlikte yapmaktan keyif almakta.

21 YORUM

 1. Sevgili Yako, bu yazını okumadan İsrail seyahati yaptığım için kendime kızıyorum o kadar güzel ve yalın bir anlatımım var ki gerçekten seni tebrik ediyorum ve diğer yazılarınıda sabırsızlıkla bekliyorum.

 2. Tebrik ederim,Israel’i doğru tanıyabilmek için ideal bir program olmuş.Tüm gezgin dostlara gitmeden bu yazıya göz atmalarını tavsiye ederim

 3. Yako kardeşim o kadar güzel anlatıyorsunki seninle beraber tekrar o güzel yerleri gezer gibi oldum kalemine sağlık yeni yazılarda buluşmak üzere hoşcakal…..

 4. Süper bir yazı olmuş ülkenin noktasından virgülüne kadar butun detaylar var gezdiğim gördüğüm yerler tekrar gözümde canlandı
  Eline yüreğine sağlık
  Yazmaya devam

 5. İsrael de yaşamama rağmen hiç bu kadar güzel ve tatmin edici yazı yazamazdım kalemine sağlık …
  İsrael ,mutlak gidilmesi ve gezilmesi şart diyorum.sevgiyle kal

 6. Çok kısa bir süre önce yapmış olduğum bu seyahati tekrar yaşadım sanki. Zaten senden harika fikirler alarak gitmiştik. Ancak gidememiş, görememiş olduğumuz yerleri de var tabii, buradan okudukça hem tüh gitseydik dedim, hem de bir dahaki için aklıma yazdım 🙂 kalemine sağlık, sen yazdıkça bizim seyahat edesimiz gelsin 🙂

 7. Sevgili Taragano, bilgilendirmelerin ve anlatımın süper. Böylece gayet rahat stressiz, nereye nasıl gitmeliyim derdi olmadan okuyana harika bir gezi yazısı yazmışsın. Klavyene bin sağlık, teşekkürler

 8. Herzamanki gibi Mukemel bir anlatim ve yol gosterici bir ulke tanitim yazisi bende birkac kere israele gitmis oldugum halde tekrar yapacagim seyahate bana cok sey katacak ve yol gosterecek israele gidecek olanlar bu yaziyi okuyup notlarinizi almadan yola cikmayin iyi yolculuklar herkeze nice seyahatlere cako taraganoyu takipte olun

 9. sevgili arkadaşım
  uzun bir süredir İsrael e gitmemiştim
  bu yazınla o günleri tekrar yaşadım
  seninle gurur duyuyorum
  bütün yazıların birbirinden güzel
  Yeni yazılarını dört gözle bekliyorum

 10. İş ve aile ilişkileri gereği İsrail’e çok sık gider fırsat buldukça değişik noktalarını gezmeye, tanımaya çalışırım. Bu yazıyı okuduktan sonra hiçbir şey görmediğimi fark ettim. Müthiş bir yazı Tebrikler ve teşekkürler

 11. Yakın bir zaman içinde İsraelde olmama rağmen ne kadar cok gezilecek yer oldugunu bu bilgilendirmeyle sayenizde öğrenmiş oldum . Sanırım sizlerle seyahat etmek bir ayrıcalık olacaktır. Teşekkürler
  Yako Taragano

 12. Sevgili Yako ,
  Öncelikle çok tebrik ederim. Bu yazınla daha önce bilmediğimiz ve mutlaka görmemiz gereken yerlerle ilgili çok güzel bilgiler verdin. Yazının akıcılığı bana ve çevremdekilere büyük keyif verdi ve bizlere ışık tuttu.Bir kez daha buradan teşekkür etmek isterim. Ellerine sağlık

 13. Sevgili Dostum YAKO,
  Seninle gezmek ne kadar güzelse senin yazılarını okumak da o denli keyif verici ve güzel çok yakın zamanda İsrael seyahatinden dönmeme rağmen oraları senin yorumun ile tekrar yaşadım. Emeğine ve alemine sağlık.

 14. Sevgili Yako İsrael Turunun yazılarını okudum Bir kaç kere gitmeme ragmen bazı yerleri
  göremedin yazıların o kadar güzelki anılarım canlandı seninle seyahate çıkmak çok
  güzeldir emeğine sağlık

 15. sevgili ardaşım gerçekten mükemmel anlatmışsın israeli insan bu yazıyla doya doya gezebilir o güzelim şehirleri kalemine sağlık :::))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here