Ana Sayfa Genel DOSTLUK, ARKADAŞLIK ve SEYAHAT

DOSTLUK, ARKADAŞLIK ve SEYAHAT

4701
10
Paylaş

DOSTLUK, ARKADAŞLIK ve SEYAHAT

Hani derler ya insanı nerede tanırsın diye, kimileri içki masası diye cevap verir. Kimileri ise dost toplantılarında der. Oysa insanları bir seyahatte tanırsın. Daha önceleri selam bile vermeyi düşünenler, daha önceleri sizi tanımazdan gelenler, daha önceleri size üstünlük size büyüklük taslamış olanlar bir seyahatte size dost size yoldaş olurlar. İşte ben sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Ben önceleri B.T.S kurucuları ile ilk seyahatime gittim. Kısıtlı kadro olmasına rağmen içten ve yıllarca tanışmış olmanın rahatlığı ve samimiyeti vardı. B.T.S nin yaptıkları yapacaklarının teminatı olduğu için daha sonraları kadro genişledi 0n, yirmi, şimdilerde ise kadro kırklara ulaştı. Nerdeyse B.T.S uluslararası oldu. Nedeni de yurt dışından da üyelerinin olması. Tabi ki kadro genişledikçe seyahat şekilleri de değişti. Önce gemi seyahatleri işin içine girdi, daha sonraları uzun uçuşlu geniş seyahatler. Tabi ki kurucu üyeler bazen eksik, bazen de tam kadro katılım gösteriyordu. Kadro geniş ama bazen şartlar dar oluyordu. Mesela bazen yemek masaları sekiz kişilik oluyordu, o zaman haydi başla düşünmeye kim kiminle oturacak. Kim kiminle tur içinde bağlantı kuracak, kim kimden sorumlu olacak. Dedim ya kadro geniş. Kimi terasa çıkar kaybolur. Kimi yemeğe geç iner merak edersin. Kimi bir mağazaya uğramak ister beklersin. İşte bu zamanlarda anlayış, bu zamanlarda dostluk, bu zamanlarda arkadaşlık devreye girer. Dedim ya kadro geniş. Kimi tez canlıdır kızar. Kimi işi genişliğe vurur aldırmaz. Kimi vurdumduymazdır, Kimi alıngandır, Kimi neşelidir, Kimi kırılgandır. Dedim ya kadro geniş.

Her şeye rağmen bir seyahatte herkes herkesi kollar ve korur. Biri hasta mı oldu herkes seferber olur. Birinin bir ihtiyacı mı var kesinlikle herkes elinden geleni yapar. Maddi Manevi herkes yardımcı olur. Düşünün yabancı bir ülkede olduğunuzu yanınız da aile yok, akraba yok, arkadaş yok. Kim var yalnızca o seyahate gelen Kişiler var. Dedim ya Kadro geniş. Herkesin bir görevi vardır. Kimi alış veriş sorumlusudur, Kimi yemek, Kimi kahve, Kimi içki, Kimi gezi, Kimi de takar siyah gözlükleri etrafı gözetler. Dedim ya kadro geniş.

Seyahat bitti dönüş başladı o güne kadar tanışmayan birçok kişi tanıştı, kaynaştı, dost oldu, yoldaş oldu. Sonraları o kişilerle yemekler yendi, özel günler tertip edildi anılar anlatıldı, dostluklar kuruldu. Zaman içinde görüşmeler başladı. Acı ve neşeli günler de hep birlikte olundu, netice ne oldu. Dedim ya Kadro genişledi. İşte o zaman insanları tanıma fırsatı doğmuş oldu. Bazıları ile DOST olundu. Bazıları ile KARDEŞ olundu. Bazıları ile ARKADAŞ olundu. İnsanları seyahatte tanımanın ana fikri böyle gelişti. GEZE KALIN

Natan Siliki

Paylaş
Önceki İçerikIŞIKLAR KENTİ  LAS VEGAS
Sonraki İçerikBir Cruise Hikayesi
01 temmuz 1956 İstanbul'da doğdum ilk, orta ve lise tahsilimi tamamlarken aynı zamanda dini eğitim de alarak , o yıllar da hem ticaret ile hem İstanbul'un bazı sinagoglarında görev yaparak emekli oldum. ilk seyahatimi 2000 yılında İsrael'e yaptım ve şu zamana kadar 24 ülke gezdim. Tanrı nasip ederse daha çok gezmek isterim. Gezmek ve Görmek güzel.

10 YORUM

 1. Sevgili Natan, Duyguları çok güzel ifade ettin. Seyahat ederken insan kendini gurbette hissediyor. Bu Yüzden seyahat gurubundaki arkadaşlarını en yakın dostları yerine koyuyor. Onlara güveniyor. Onların derdi senin derdin. Senin derdin onların derdi oluyor.
  Farklı bir gönül bağı oluşuyor. Bu Kadar büyük bir gurubun hiç bir sorun çıkmadan seyahat etmesi de ayrı bir başarı. Bütün Gurubu UYUM için sarf ettikleri çabadan dolayı kutluyorum.
  Ne Mutlu BTS’ li yim diyene….:):)

 2. Yaaa ne güzel yazdın Natan. Bu kadar mı tam tarif olur ? Neyse, hangi kategoride olursam olayım, sizinle gezmek gerçek bir zenginlik 🙏🙏😍. BTS ile gezmek gerçek bir ayrıcalık. İyi ki varsınız, her nereye gidilecekse biletlerimizi ayırtmayı sakın unutmayın 🥰🥰🙋‍♀️🌺

 3. Sevgili Natan gerçekten seyahat sırasında arkadaşlık çok şey ifade eder. Bu duyguları çok güzel kaleme almışsın. Seyahatte arkadaşlık ile BTS ile seyahatte arkadaşlık gerçekten çok farklıdır. Bunu ancak BTS ile seyahat eden bilir. Bende Suzi gibi BTS üyesi olmaktan her zaman keyif almış gurur duymuşumdur.
  Bir Tutkudur Seyahat…

 4. sevgili Natan
  gerçekten çok hassas bir konuyu kaleme aldın
  bütün yazdıklarına yürekten katılıyorum
  ve arkadaşlarımın da yukarıda yazdığı gibi
  bu bir BTS farkıdır
  kalemine sağlık

 5. :)))) Harika yazmışsın Natan abi. Sizler yani BTS kurucu üyeleri ile ilk seyahatimizden bugüne kadar tüm seyahatlarda ki yakınlığınız , yardımseverliğiniz , arkadaşlığınız , dostluğunuz , yenileri kabulunuz….. o kadar yakın ve içtenki ( Bu sadece bana,bize değil heryeni katılana da yaklaşımınız aynı ) Sadece yazını okurken hafif bir telaş ta kaplamadı değil içimi !!! Şöyleki ; tam 9 kere KADRO GENİŞLEDİ lafını tekrar ettiğinden acaba dedim bir elemeye doğrumu gidiyoruz ? Şükür yazının sonunda böyle bir istek gelmedi senden ve bende çoookkk ama çook sevindim:))))
  Ellerine , duygularına sağlık kardeş.

 6. Gerçekten bu kadar çok kişiyle yıllarca uyum içinde olmak zor. Büyük bir başarı. Arkadaşlık, dostluk ama gerçek arkadaşlık ve dostluk paha biçilemez. Aranızda oluşan bu bağın uzun yıllar sürmesini dilerim. Her zaman insan olarak, hoşgörülü olmamız gerektiğini anlatan güzel bir yazı.

 7. Ne mutlu size ki böyle bir gezi sırasında dostluklar daha çok perçinleşti inşallah hep böyle devam eder arkadaşlığınız ve böyle güzel zevkli neşeli seyahatleriniz olsun ki gidemezsek bile bizde yazılarınızı okuyarak güzel bilgiler alalım sizden kaleminize sağlık

 8. Çok değişik bir konuyu gündeme getirmişsin sevgili Natan . Seyahatlerimizde yaşadığımız acı tatlı sıkıntılı neşeli, üzüntülü keyifli zamanlarda nasıl birlik olduğumuzu, nasıl beraber üzülüp beraber sevindiğimizi çok güzel kaleme almışsın. Keyifle okudum yazdıklarını..
  Eline yüreğine sağlık

 9. Bravo Natan 👏👏👏 çok samimi bir yazı oldu bizde bu grubun üyesi olarak sana katılıyorum güzel dostluklara nice seyahatlere hep birlikte inşallah

Comments are closed.