Ana Sayfa Genel “BTS” BİR TUTKUDUR SEYAHAT

“BTS” BİR TUTKUDUR SEYAHAT

2201
6
Paylaş

“BTS” BİR TUTKUDUR SEYAHAT

Seyahat etmek, alıp başını başka diyarlara gitmektir. Bulunduğun coğrafyadan kısa bir süreliğine uzaklaşmak, kendini ve kendine ait birkaç özelini küçük bir valize sığdırıp, başkalarının yaşamlarını deneyimlemektir. Yeni insanlar tanımak, tanıdıkça öğrenmektir. Bazen yalnız seyahat edilir, bazen aileyle. Bazen de seyahat ettikçe beraber olmaktan keyif aldığın dostlar sarar çevreni. Yıllar geçtikçe her yere beraber gitmek isteyeceğin.

Seyahat etmeyi seviyorum. Ya anlatmayı? Satır satır anlatmayı? Bunu başkalarına bırakıyorum. Ben seyahat notlarımın satır aralarında kalan, farkındalıkları seviyorum. Gittiğim diyardaki gün batımının farklı bir tonunu anlatmayı seviyorum. Yöre halkının işe giderkenki telaşını, metro koşturmalarını, marketlerinin farklı kokusunu, yemeğini, çiçeğini, böceğini anlatmayı seviyorum.

Ben şanslı bir gezginim. Biz 30 kişi beraber seyahat ediyoruz. Uyumla, neşeyle, paylaşarak. Beraber keşfetmekten hoşlanıyor, gülüyor, eğleniyor, geziyoruz. Kimimiz yol gösteriyor, kimimiz tarih anlatıyor. Kimimiz not tutuyor. Seyahat dönüşü ise her ay toplanıp yeni rotaların hayallerini kuruyoruz. Küçük hayaller bizi uzak diyarlara taşıyor. Bunu aslında her daim bizi bir arada tutan, grup liderimiz, gerçek bir gezgin olan Yako Taragano’ya borçluyuz. Hayal kurabilmek ve buna tutku ile sarılabilmek, onun bize öğrettiği bir misyon. Kurduğu grubun adı gibi. “BTS”. Bir Tutkudur Seyahat.

Seyahat masraflarını, yolculuğu gözünüzde büyütmeyin. Bir hedef belirleyin. Gitmek istediğiniz coğrafyada yapmak istediklerinizi, göreceklerinizi hayal edin. Okuyun öğrenin. Planlamaya başlayın. Uygun mevsimi seçin. Hangi araçla gideceğinizi araştırın. Otellerin fiyatlarını, yerlerini öğrenmeye çalışın. En önemlisi yeni bir yere gideceğiniz için heyecanlanın. Bir seyahat kumbarası edinin. Küçük birikimlerinizi yavaş yavaş atmaya başlayın ve unutun. En uygun alabileceğiniz bilet fiyatlarını takip edin. Kumbaranız karşıladıkça rezervasyonlarınıza başlayın. Uzak tarihler, uygun fiyatlar demektir. Cebinize de birkaç kuruş harçlık kalıyorsa bir bakmışsınız hayal ettiğiniz diyardasınız. Borçsuz, tasasız. Yalnızca bulunduğunuz yerin keyfini çıkarın. Döndüğünüzde de yeni hayallere yelken açın. Bize bunu öğreten grup liderimize ve tüm dostlara selam, minnet ve sevgi yolluyorum. “BTS” Bir Tutkudur Seyahat.

Paylaş
Önceki İçerikSahip olduklarımız ile yetinmek
Sonraki İçerikSelam Gezgin Dostlar
1959 İstanbul doğumluyum. Lise öğrenimimin ardından İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrenciliğimden dönemin anarşik olayları nedeni ile ayrıldım. Geçen onca yıl içinde hem güzel bir aileye sahip olabildiğim, hem de uzun yıllar çalışabildiğim için mutluyum. Çeşitli eğitimlerle kendimi geliştirmeye imkan bulduğum için de şanslıyım. Emekli olduğum dönemde çıkan af ile tekrar İstanbul Üniversitesi Psikoloji sıralarına öğrenci olarak dönmek ise, benim için inanılmaz güzel bir hediye oldu. Şimdi dileğim Psikoloji bölümünü bitirebilmek, çeşitli yayınlarda çıkan yazılarıma psikoloji alanında yazılar da ekleyebilmek, çocuk hikayeleri yazmak. Her konuda ailemin desteği başarımın anahtarı olmuştur. Bir erkek, bir kız, iki evlat sahibi oldum. Şimdi gelin ve damadımla dört evlat, dört torun sahibiyim. Dünyayı gezmenin, yeni yerleri ve insanları tanımanın da eğitimin, yaşama sevincinin, genç kalmanın önemli bir unsuru olduğuna inanıyorum.

6 YORUM

 1. Sevgili Anet,
  Eline kalemine yüreğine sağlık, Seyahat Tutkusunu ne güzel özetledin.
  Evet Seyahat Bir Tutkudur………. Öyle bir tutku ki ? Yeter ki İnsan İstesin hiç bir engel onu durduramaz.
  Küçük birikimler ile de seyahat etmek mümkün……..Yeter ki iste ve planla…….
  BTS demek dostluk, arkadaşlık sevgi demek.
  BTS Demek Tutku ile seyahat demek…
  sağlıkla nice coğrafyalarda uyanmak dileği ile………..
  Sevgiyle ve sağlıkla kalın…………

 2. Sevgili Anet
  çok samimi çok içten çok doğal bir yazı
  ayrıyeten seni bu blokta görmekten de çok mutlu oldum
  yazılarının devamını bekliyecem

 3. Tüm BTS dostlarına selam olsun. Ne güzel anlatmışsın (Bir Tutkudur Seyahat )i. 6 kişi ile başlayıp 40 kişilere ulaşan grubumuz sizlerin sayesinde daha da güzelleşiyor. Gezgin sevgisi ile.

 4. Anetçiğim ne güzel yazdın, ne güzel anlattın. Seyahat etmek güzel de, hazırlık aşamasındaki heyecanın, gün saymanın keyfi ve kooskocaman bir grupla birlikte yaşanan ve paylaşılanların lezzeti gerçekten tartışılmıyor. Birlikte gülmek, birlikte şarkı söylemek, bir işaretle hemen olduğun yerde poz verip güzel bir resim karesinde yaşanan anı ölümsüzleştirmek en önemlisi. Bu grubun içinde olmak eşsiz bir zevk. Sevgili gezgin arkadaşlarıma sevgiler ve sevgili Taragano’ya büyük alkışlar da benden gelsin. Yazmaya devam canikam, klavyene sağlık.

 5. Hatta ve hatta evinizdeki koltuklara yeni döşemelikler veya duvarlara temiz boyalar bile bişi ifade etmez yeni yerler görmek, gezmek, ve anı biriktirmek isteyenlere…
  Ne dersiniz:)))

 6. Sevgili Anet, ne de güzel ifade ettin. Ağzına yüreğine sağlık.Nice sağlıklı gezilere 🙏

Comments are closed.